Nowy rynek pracy

with Brak komentarzy

Jaki jet dzisiejszy nowy rynek pracy?

Teraźniejszy, w czasie pandemii. To ważne określenia i oznaczają rynek pracy dzisiaj. Jutro może już być inaczej. Nigdy wcześniej rynek pracy nie zmieniał się tak szybko. Decydując się na szkołę dzisiaj za pięć lat możesz podejmować pracę, w której nic nie przypomina tego, czego nauczyłeś się w szkole. W ciągu najbliższych lat cyfrowe technologie, które oswajasz obecnie, zrewolucjonizują gospodarkę. Nowe technologie  mają ogromny wpływ na charakter twojej pracy. Już dziś eksperci przewidują, że zmiany technologiczne skutkujące automatyzacją i cyfryzacją wielu czynności umysłowych i fizycznych przyczynią się do zniknięcia z rynku pracy wielu zawodów.

Automatyzacja i przebranżowienie

Zajęcia z doradztwa zawodowego mają za zadanie przygotować cię do pracy w warunkach nieustających zmian na rynku pracy. Automatyzacja i konieczność przebranżowienia, odbierze wielu osobom pracę. Na rynku pracy coraz bardziej liczą się umiejętność nawiązywania kontaktów i krytyczne myślenie. Dystans między ludźmi, którzy mają kompetencje cyfrowe a specjalistami niezbędnymi na rynku pracy będzie rosnąć. Już dziś brakuje osób potrafiących wykorzystać technologie cyfrowe w takich dziedzinach jak transport, energia, zdrowie czy finanse.Rynek pracy potrzebuje pracowników z  miękkimi umiejętnościami.  Komunikacja, świadomość czy empatia są potrzebne w miejscu pracy nawet tam gdzie liczy się przede wszystkim technologia.

Rynek pracy

Rynek pracy to szerokie zagadnienie, o którym dowiesz się też z innych zajęć. Przedmioty takie jak: rozwój kompetencji zawodowych, podstawy przedsiębiorczości, działalność gospodarcza wprowadzą cię w zagadnienia rynku pracy. Na tych przedmiotach masz również możliwość oswoić się z terminami: kompetencje miękkie, kompetencje twarde i kompetencje klczowe.

Dużą rolę w kształtowaniu rynku pracy odgrywają pracodawcy. Na zajęciach zajmiemy się przygotowaniem twoich pierwszych dokumentów aplikacyjnych abyś był gotowy do spotkania z pracodawcą.